O marockém zlatu a berberské moudrosti

05.09.2019

Krásný rozhovor s panem doktorem Zouhaierem Helali - výrobcem vzácných přírodních olejů a esencí, používaných v Energy Beauty kosmetice. A také o tom, proč jsou jeho produkty tak vyjímečné a čím se liší od jiných, které jsou na trhu.

Pane Helali, provozujete několik manufaktur v oblasti Vysokého Atlasu v Tunisu a Maroku, kde vyrábíte velmi cenné, čistě přírodní oleje. Extrahujete je z místních rostlin s využitím starých berberských postupů a dávných znalostí, které se předávají z generace na generaci...
Ano, narodil jsem se zde a moje babička žila v těchto místech. Byla léčitelka, bylinářka, znala mnoho z naší tradiční medicíny. Když jsem byl malý, měl jsem s ní "školu po škole" - brávala mě s sebou do přírody, do lesa, vyprávěla mi o jednotlivých rostlinách, jejich účincích, sbírali jsme je, naučila mě vše, co znala. Později jsem se vydal do Evropy, kde jsem studoval základy farmacie a aromaterapie. Získal jsem další cenné odborné znalosti principů a postupů výroby, zaměřených na klasickou i přírodní medicínu. V mé hlavě vznikl nápad propojit to všechno a předávat dál, dalším lidem. Vím, že staré berberské dovednosti a znalosti mohou pomoci i lidem v Evropě, například u některých civilizačních onemocnění, tak typických pro tyto země. Je to moje filozofie, snaha o rozšíření této myšlenky. 

Jak jste získal první manufakturu?
Koupil jsem pozemky v horách za všechny peníze, co jsem měl, a budoval ji kámen po kameni, ze začátku mi pomáhal i bratr a kamarád. Je to můj svět, dávám do té práce všechno. Od samého počátku je pro mě na prvním místě kvalita, které je podřízeno vše. Vysvětluji zákazníkům, že pokud chtějí tu nejvyšší možnou kvalitu, mohu vyrobit jen omezené množství produktů, ne více. Moje výrobky jsou pro mne jako moje děti, věnuji jim veškerý svůj čas a energii. Semena rostlin, které pěstujeme, sháním vždy jen ta nejlepší, aby byla zaručena kvalita z nich získávaných vzácných olejů a esencí. Je to moje tvář, moje image, můj charakter. Musím být sám spokojený s výsledkem, abych jej mohl nabízet.

Jaký máte vztah k mandlovému oleji, který vyrábíte?
Mandlový olej mám moc rád. Je velmi přínosný pro pokožku, může se používat i pro miminka a malé děti. Jeho použití je bezpečné, nevyvolává alergické reakce na kůži, působí opravdu jemně. Má široké uplatnění - na kůži, vlasy, k masážím...

Je výhodné kombinovat jej s dalšími látkami nebo používat samotný?
Mandlový olej není pouhý nosič - má své vlastní terapeutické vlastnosti. Obsahuje řadu aktivních látek, vyživujících a hydratujících pokožku, proto je vhodný i u ekzémů, při vypadávání vlasů a jejich regeneraci - zjemňuje jejich strukturu. Samozřejmě je možné jej ale také kombinovat jako součást kompozic do šamponů, krémů či masážních přípravků.

Mezi naše novinky patří nyní i Váš arganový olej...
Ano, ten je velmi specifický pro Maroko, nenajdete ve světě obdobný. Pokud chcete vysokou kvalitu, je výhodné obracet se na malovýrobce, kteří sídlí v horách a mají vlastní stromy a rostliny. My nyní spolupracujeme s lidmi, kteří začali pěstovat arganové háje. Řadu let trvá, než se stromy dostanou na nejlepší výnosy, je to mezi 12. a 24. rokem jejich růstu. Nyní se nacházíme v 17. roce tohoto cyklu. Kvalita takto získávaného oleje je opravdu velmi vysoká. Má velice pozitivní vliv na celé tělo, ale i duši. Lidé neznají všechny jeho účinky, mají často určitou nedůvěru k přírodním produktům a nechávají se obalamutit chemií - je důležité o tom komunikovat přímo s těmi, kdo přírodní přípravky vyrábějí, a vstřebávat od nich informace o tom, jak působí.

Váš arganový olej je opravdu odlišný od jiných, které jsou na trhu, také má úžasnou vůni... Čím to je způsobené?
Je to za prvé dané jeho složením, kompozicí, přidávám do něj i esenci z květů argánie. Ale také mým přístupem k práci, vyrábím jej velmi pečlivě. Abych mohl takto pracovat, musím být zcela v pohodě. Když jsem ve stresu, raději i několik týdnů vynechám. Jsem přesvědčený, že moje vnitřní pohoda přímo ovlivňuje výsledný produkt. Pečlivě si vybírám také své kolegy, musí to být lidé, se kterými konvenuji, abych s nimi mohl v takovéto konstelaci spolupracovat. Musím mít také svoji vizi a lidem zajistit vědomí, že jejich práce má skvělý výsledek a odbyt, že nepracují nadarmo. A že budou dobře ohodnoceni. Pak mají svůj klid, jasný cíl a to vše se projeví v našich produktech.

Vím, že při extrakci olejů a esencí pouštíte ve Vaší manufaktuře hudbu od Bedřicha Smetany. Jak vznikl tento nápad?
Nebyl to ani tak momentální nápad, spíše souhra okolností. Moje maminka měla vážnou nehodu a nějak se dostala k české vážné hudbě, která jí v jejím stavu velmi pomáhala. Tak se i stalo, že ji používám při své práci, a také, že působím na českém trhu.

Děkujeme za rozhovor a přejeme vše dobré, MUDr. KATEŘINA HIMMELOVÁ


© 2019 KLUB ENERGY PROSTĚJOV- přímé zastoupení společnosti ENERGY CZECH REPUBLIC a.s., Atrium- 2.patro, Hlaváčkovo nám. 1
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!