Nenápadná, ale účinná: černucha setá

23.01.2019

POMOC PŘI OSTEOPORÓZE NEBO METABOLICKÉM SYNDROMU
O účincích oleje z černuchy seté neboli "černého kmínu" (Nigella sativa) se zmiňovali ve svých textech již Hippokratés, Mattioli i Hildegarda z Bingenu. Další úryvky se objevují ve spisech čínské a tibetské medicíny nebo ájurvédy. V islámské literatuře je považována černucha za jeden z nejvíce zázračných léčivých prostředků. Díky svým silným účinkům má zasloužené místo mezi nejvýše hodnocenými bylinnými léčivy, podložené důkazy a praxí. Nedávno zveřejněné studie například prokázaly, že pomáhá při osteoporóze a metabolickém syndromu. Tento klenot vám přinášíme v podobě oleje ze semen nejvyšší možné kvality (BIO) - produktu Organic Nigella Sativa.

PŘEDCHÁZENÍ A LÉČBA OSTEOPORÓZY
Časopis Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine v roce 2012 publikoval závěry studie zaměřené na to, jak Nigella sativa může předcházet vzniku osteoporózy. Článek uvádí, že zánět způsobují dva enzymy, cyklooxygenáza a lipoxygenáza, které vytvářejí z kyseliny arachidonové prostaglandiny a leukotrieny. Dále shrnuje působení černuchy proti osteoporóze: účinná látka v ní obsažená, thymochinon, potlačuje činnost obou těchto enzymů (v závislosti na dávkování) a k tomu navíc neutralizuje volné radikály. S osteoporózou je také spojený nedostatek ženského pohlavního hormonu, estrogenu. Dle další studie, zveřejněné o 2 roky později, Nigella sativa zvrátila u účastníků změnu hustoty kostí, způsobenou jeho nízkou hodnotou. (Zdroj: časopis Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2012 a 2014)

ÚČINNÁ PŘI METABOLICKÉM SYNDROMU
Metabolický syndrom je souhrnné označení pro skupinu civilizačních nemocí (obezita ve formě hromadění tuku v břišní oblasti, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, diabetes 2. typu), které se často u pacienta vyskytují společně. Je známý i pod pojmy syndrom X, Reavenův syndrom, syndrom inzulinové rezistence či smrtící kvarteto. Ve svém důsledku vede k předčasným komplikacím oběhového systému jako ateroskleróza, infarkt myokardu, mozková mrtvice apod. Nebezpečí tkví především v tom, že se člověk necítí nemocný, a tím pádem nemá potřebu dodržovat doporučená opatření. Syndrom vzniká u jedinců s genetickou predispozicí při nevhodném životním stylu, tedy při nežádoucím složení stravy, nadměrném energetickém příjmu a nedostatečné pohybové aktivitě. Studie, jež zaznamenala zajímavé výsledky, se zúčastnilo 60 dobrovolníků s metabolickým syndromem, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Oběma skupinám byly podávány běžné (naprosto totožné) léky, určené pro dané zdravotní potíže. Skupina II k tomu navíc dostávala 2x denně 2,5 ml oleje z Nigella sativa po dobu 6 týdnů. Před i po ukončení výzkumu byly pacientům změřeny následující hodnoty: krevní cukr, lipidový profil, BMI, tělesná hmotnost a obvod pasu. Skupina II zaznamenala významné procentuální zlepšení ve srovnání s první skupinou. Závěr studie hodnotí olej z Nigella sativa jako efektivní doplněk při léčbě metabolického syndromu s významným terapeutickým vlivem u pacientů s diabetem 2. typu. (Zdroj: výsledky studie provedené v centru zdravotní péče, Severní Indie: A Najmi, SF Haque, M Naseeruddin, RA Khan, Departments of Pharmacology and Medicine, JN Medical College AMU Aligarh, India) 

DALŠÍ ÚČINKY NIGELLA SATIVA V KOSTCE 

» Semena se užívají k léčbě zdravotních problémů již více než 2 000 let. 

» Posiluje obranyschopnost organismu aktivací syntézy bílých krvinek. 

» Má pozitivní účinek na imunitní systém díky množství nenasycených mastných kyselin. 
» V Asii se používá v boji proti střevním parazitům. 
» Složky obsažené v oleji mají antioxidační, antimikrobiální, antimykotické a protizánětlivé účinky, potlačují bolest a snižují horečku. 
» Zmírňuje kašel, je ideálním olejem pro aromaterapeutické ošetření při nachlazení a dýchacích potížích. 
» Zpomaluje průběh některých rakovinných onemocnění, napomáhá zániku rakovinových buněk v děložním hrdle, játrech, tlustém střevě, plicích a u některých druhů rakoviny prsu. 
» Aplikuje se i při infekcích žaludku a střev, kolikách, nadýmání, průjmu nebo otravách jídlem. 
» Zabezpečuje dobré trávení. Příznivě působí na žlučník, podporuje produkci trávicích šťáv. 
» Skvěle se uplatňuje při léčbě lupénky, akné, atopické dermatitidy a ekzému. 

© 2019 KLUB ENERGY PROSTĚJOV- přímé zastoupení společnosti ENERGY CZECH REPUBLIC a.s., Atrium- 2.patro, Hlaváčkovo nám. 1
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!