Poklad mezi čaji

01.02.2024

V tropických pralesích Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v oblasti Peru, roste pozoruhodná rostlina, Uncaria tomentosa nebo také Kočičí dráp. Inkové ji právem uctívali jako posvátnou rostlinu. Jejích uzdravujících účinků jsou si vědomi po tisíciletí. Z generace na generaci si o ní předávají informace formou legend a mýtů.

Jedním z nich je příběh bojovníka, kterého po těžkém zranění v džungli začnou opouštět síly, když v tom spatří amazonského tygra, jak svými drápy škrábe kůru z nějakého stromu a pije jeho šťávu. Po jejím vypití vyskočí s ohromnou silou a uloví srnu. Bojovník se doplazí z posledních sil k tomu stejnému stromu, napije se šťávy a okamžitě se mu vrátí jeho síla. Když si strom, resp. liánu prohlíží, vidí, že z ní vyrůstají jakési drápky, kterými se přichytává k okolním stromům. A odtud také název ,,kočičí dráp".

Do povědomí západního světa se však dostala až v 70. letech minulého století. 

Její účinky jsou fascinující. Uvádí se, že dokáže navýšit naši obranyschopnost až o 60%. Z toho vyplývá, že jejich darů můžeme využít pokaždé, když naše imunita potřebuje podpořit při nemocech jako jsou např. různé sezónní chřipky či infekce. 

Rozsah působení a účinků je skutečně široký. Jak už víme, rostlina působí silně protizánětlivě. Velkým přínosem je při léčbě artritidy, revmatismu i dny. Pomáhá při únavě, alergii a při přetížení těla toxiny. Působí jako antioxidant, chránící buňky před poškozením volnými radikály. Uvádí se také jako možná prevence při tvorbě krevních sraženin, cévních mozkových příhod a kardiovaskulárních chorob. Hojivě působí v trávicím traktu zejména při zánětech žaludku a střev, snižuje cholesterol, působí očistně. Zpomaluje také rozvoj rakovinných buněk. 

Jde o vysoce léčivou rostlinu, se silným účinkem, a proto je třeba dbát o způsob užívání a zejména kontraindikace. Nedoporučuje se užívat tam, kde je potřeba imunitu držet pod kontrolou, jako jsou např. stavy po transplantacích nebo po transfuzi. Není vhodná pro diabetiky na inzulinu a při léčbě hormonální. 

© 2019 KLUB ENERGY PROSTĚJOV- přímé zastoupení společnosti ENERGY CZECH REPUBLIC a.s., Atrium- 2.patro, Hlaváčkovo nám. 1
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!