Vitamarin, zdroj vitaminu D

02.09.2019

Naše tělo vitamin D potřebuje pro celou řadu důležitých funkcí. Budete se divit, ale je jich kolem dvou stovek. Někdy bývá vitamin D označován jako "slunečný" vitamin, protože přibližně 85 % jeho množství vytváří naše kůže prostřednictvím slunečního záření.

Toho je ale schopné sluneční záření v našich zeměpisných podmínkách jen v létě. A tak pomalu přichází období, kdy většina dospělé populace ve střední Evropě bude vykazovat deficit tohoto důležitého vitaminu. To s sebou přináší různá onemocnění, protože vitamin D je naprosto nepostradatelný pro silnou obranyschopnost organismu. Hraje ústřední roli při vývoji, aktivizaci a řízení imunitního systému. Podněcuje tvorbu ochranných látek, jako je cathelicidin a defensin, proti virům a bakteriím. Dnes už víme, že dovede chránit před záněty, a to jak obrannými (infekce, např. onemocnění dýchacích cest), tak poškozujícími (u autoimunitních onemocnění, např. roztroušené sklerózy, Crohnovy nemoci atd.). A kolem nás se pohybují stovky typů virů, které mohou způsobit přinejmenším rýmu...

Denní doporučená dávka vitaminu D je 20 mikrogramů, ovšem jeho množství přijímané z potravy někdy nestačí. Proto jej například ve Finsku přidávají do mléka, Švýcaři prodávají žampiony pěstované v ultrafialovém světle, obohacené tímto vitaminem. Nejvíce je zastoupen v rybách, jako je sleď, úhoř a losos.

Od října u nás nesvítí sluníčko dostatečně kolmo na kůži, aby ji mohlo stimulovat k produkci vitaminu D. Zásobu si v létě udělat nemůžeme, a tak nastoupí nám dobře známý Vitamarin. Rybí olej, který obsahuje, je cenným zdrojem tohoto vitaminu. Mysleme přitom na to, že na dostatečný přísun vitaminu D by se mělo dbát především u dětí a seniorů. 

Mgr. Leitnerová Vladimíra

© 2019 KLUB ENERGY PROSTĚJOV- přímé zastoupení společnosti ENERGY CZECH REPUBLIC a.s., Atrium- 2.patro, Hlaváčkovo nám. 1
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!