Jaro přichází

29.02.2024

Již během února předává pomyslné žezlo svého vládnutí element Vody Dřevu. Prvek Dřevo je spojen právě s jarem a růstem. V přírodě se vše probouzí, rostlinky tlačí se půdou vzhůru a vše touží po jediném, po životě.

A stejně tak i my lidé jsme nedílnou součástí celého tohoto nádherného mystéria. S jarem přichází radost, chuť tvořit, pohybovat se, poznávat nové a smát se. Jaro nás prověří, jak důslední jsme byli v odpočinku a klidu během zimy, kdy i příroda uzavřená do sebe regenerovala, obnovovala a připravovala se na další cyklus, protože právě teď přichází čas zúročit vše načerpané a dát se do pohybu.

V březnu je nejaktivnějším orgánem žlučník. Jeho fyziologickou funkcí je uschovávat žluč vytvořenou v játrech a následně, když se najíme, poslat ji přes dvanácterník směr tenké střevo a podpořit trávení. Žlučník je parťákem slinivky-sleziny a žaludku. Pokud je v nerovnováze, stejně jako kterýkoliv jiný orgán, má to vliv na celé naše tělo. Vše je propojeno. Nerovnováha žlučníku se může projevit bolestí v podžebří, hořkostí v ústech, plynatostí, bolestí břicha, trávícími obtížemi, bolestí kyčlí či kolen, ztuhlostí šíje a ramen.

Všechny orgány podle TČM, mají také své emoční projevy a tak, když je žlučník v nepohodě, dává nám to najevo naší nerozhodností, ustrašeností, častým vzdycháním, ale také vznětlivostí a chronickou nespokojeností. Můžeme mít těžké sny a neklidný spánek nebo se budit mezi 23-1 hodinou.

K prvku dřevu přináleží také vítr, kterého s jarem přibývá. Pokud se nám dostane do těla, projevuje se zejména na jaře bolestí hlavy, ale také stěhovavými bolestmi. Jendou nás bolí koleno a potom loket. I naše babičky věděly a říkaly, že jarní sluníčko bývá zrádné, proto je třeba dávat pozor, aby nás neofouklo.

Co pro sebe můžeme v tomto období udělat?

1. Chodit spát dříve, alespoň hodinu před tím než nastane aktivita žlučníku. Spánek je základ.

2. Pořád je na místě teplá strava, polévky a kořenová zelenina. Saláty, smoothie a jogurty zejména po ránu nám trávení nenastartují a spíše přitíží. "Motor" trávení je potřeba nejprve zahřát, stejně jako auto, které v zimě stojí venku. Z Energy jsou ideální kaše Gaja nebo Buddha. Rychlá, plnohodnotná snídaně. Na přípravu stačí pouhých 5 minut.

3. Půst. Omezit tučné a maso. Doba předvelikonoční je právě o tomhle. Stejně jako doma začínáme s jarním úklidem, tak potřebuje pročistit i naše tělo a hlavně mu odlehčit. Ale tady jedno pozor!!! Pokud jste po nemoci, chybí vám energie a jste skutečně vyčerpaní, je potřeba energii nejprve získat. Každé tělo to potřebuje jinak, každý žijeme jiný příběh, máme jinou konstituci. Co funguje jednomu, pro druhého může mít úplně opačný efekt. Takovým dobrým doplňovačem je např. Maca.

4. Do jídelníčku můžeme přidat kvašenou zeleninu, kysané zelí je super. Játra milují kyselou.

5. Bylinky a koření. Jakmile začnou první bylinky na zahradě, šup s nimi na talíř. Pampeliška, bršlice, pažitka...

6. A konečně se dostávám k Energy. Opět jednoduše, co je v akci je zpravidla i to nejvhodnější pro dané období. K jaru, játrům a žlučníku patří zelená a tedy Regalen, krém Protektin a z mycosynergy Mycohepar.

Regalen + Cytosan - podpoří detoxikaci a očistu pěkně zevnitř.
Regalen + Mycohepar - vyživí játra a vše, co s nimi souvisí (vazy, šlachy...), zprůchodní a větrný chlad vyžene. Mycohepar je ideální na dlouhodobé problémy spojené právě s játry a žlučníkem.
Regalen + Peralgin - nám pomůže odpíchnout se dál. Ideální kombinace pro alergiky, začít brát nejlépe 2 měsíce před propuknutím vaší alergenní sezony, takže teď.

Na jarní bolesti hlavy perfektně zabírá krém Protektin. Mírní také svědivost ekzémů nebo různých štípanců, ulevuje miminkám od bolestí bříška.

Z čajů je vhodná na jaro Chanca Piedra, jiným názvem "drtič kamenů". Má velice příznivý vliv na průchodnost a uvolněnost jak močových, tak i žlučových cest.

Pro zevní péči o pokožku mýdlo Protektin nebo šampon Protektin.

Pokud máte rádi essence, z Energy určitě Levandule, která nás uklidní a navodí pocit bezpečí, aby jsme z té jarní zběsilosti nezešíleli. A kdo má pocit, že se potřebuje už konečně nadechnout a vykročit, Mátová essence mu s tím určitě pomůže.

Přeji krásné jarní dny, plné radosti, tvůrčích nápadů a hlavně odvahy k jejich realizaci
Hanka 

© 2019 KLUB ENERGY PROSTĚJOV- přímé zastoupení společnosti ENERGY CZECH REPUBLIC a.s., Atrium- 2.patro, Hlaváčkovo nám. 1
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!